Elektrické vozidlo - nabíjanie
Foto: Maxim Hopman, Unsplash

Počet áut s elektrifikovaným pohonom na svetových cestách by sa mal v najbližších piatich rokoch strojnásobiť. Počet hybridných a elektrických vozidiel by mal zo súčasných zhruba 15 miliónov do konca roka 2026 narásť na takmer 48 miliónov áut, hovorí štúdia Strategy & Electric Vehicles Sales konzultačnej firmy PwC.  

Ako najdynamickejší segment nadchádzajúcej pol dekády označuje štúdia plne elektrické autá, zo zhruba štyroch miliónov  tomto roku by sa mal ich počet zvýšiť na 14 miliónov kusov. Najvyššie zastúpenie v elektrifikovanej doprave však budú mať hybridy, ktorých počet by mal aj napriek pomalšiemu rastu prekročiť 30-miliónovú hranicu. Nabíjacie (plug-in) hybridy budú rásť najpomalšie, ich počet sa zdvojnásobí na štyri milióny. 

Slušné tempo rastu ukazujú elektrifikované autá od začiatku roka, už v prvom kvartáli stúpli ich predaje medziročne na dvojnásobok. Najmä pod vplyvom legislatívy a regulácie, ktorá elektrifikované pohony zvýhodňuje, čomu niektoré štáty pomáhajú aj podporou nákupu, už v desiatke najsilnejších trhov Európy dosiahol podiel vozidiel s elektrifikovaným pohonom zhruba tretinu všetkých predaných nových áut.  

Popri posunom dostupnosti hybridných a plne elektrických áut ako aj šírke ponuky je podľa PwC pozitívny faktor rastu ich predaja aj rozvoj nabíjacej siete. Úlohu hrajú aj technické parametre, ako je rýchlosť nabíjania, dojazd a dostupnosť elektrifikovaných vozidiel vo vyšších segmentoch.  

Zdroj: PwC

Podobné články

Slovensko má stratégiu pre inteligentnú a udržateľnú mobilitu

Slovensko má stratégiu pre inteligentnú a udržateľnú mobilitu

27. januára 2022

Vláda na zasadnutí 26. januára 2022 schválila dokument, ktorý do budúcna udáva smerovanie mobility na Slovensku. Cieľom je poskytovať ekologické, bezpečné a efektívne služby. Do roku 2030 by sa malo cestovať na jednotný cestovný lístok a v roku 2050 by takmer všetky druhy dopravy mali mať nulové emisie.

#dekarbonizácia #ekosystém inteligentnej mobility #investície #stratégie

Vzniklo združenie Smart Mobility Slovakia

Vzniklo združenie Smart Mobility Slovakia

22. septembra 2021

Platforma inteligentnej mobility, ktorá pomôže doprave aj inováciám, bola v oficiálne zapísaná do Registra záujmových združení

#ekosystém inteligentnej mobility

Digitálne dvojča s 5G prenosom zlepší prevádzku elektromobilov

Digitálne dvojča s 5G prenosom zlepší prevádzku elektromobilov

12. júla 2021

Spoločný projekt strojárov a informatikov zo Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a telko operátora Orange prepája univerzitný výskum s praxou

#5G #autonómne vozidlá #ekosystém inteligentnej mobility #elektromobilita #testovanie #výskum a vývoj