Autonómne a automatizované riadenie v doprave je aktuálne často skloňovaná téma. Už to nie je len výsada prémiových modelov svetových automobilových značiek, ale postupne sa tieto technológie začínajú v rôznych úrovniach autonómnosti dostavať aj do automobilov strednej triedy. Krajiny, automobilky a ďalšie spoločnosti investujú veľké finančné prostriedky do vývoja systémov autonómneho riadenia a tento trend bude s určitosťou naďalej rásť.

Slovensko zaznamenalo výraznejší úspech domáceho vývoja systému pre autonómne riadenie v lete 2020, kedy bol verejnosti predstavený slovenský projekt autonómneho elektrického roadstera SimRod. Inovatívny je najmä preto, že ide o prvý projekt tohto typu na Slovensku. Projekt realizovala Strojnícka fakulta Slovenskej technickej univerzity v Bratislave a spoločnosť Siemens, ktorá dlhodobo spolupracuje s akademickou aj súkromnou sférou na výskumno-vývojových projektoch v rámci rôznych odvetví priemyslu.

Elektromobil využíva pre navigáciu verejne dostupné satelity. Vďaka korekčným dátam z kalibračných staníc, ktoré získava cez LTE modem, sa dokáže vozidlo pohybovať s presnosťou menšou ako 1,5 centimetra. Aby sa vozidlo dokázalo vyhnúť prekážkam v jazdnej dráhe, je vybavené systémom LIDAR. Samotný projekt demonštruje, že aj na Slovensku môže prebiehať kvalitný výskum a vývoj v gescii talentovaných expertov na najmodernejšie softvérové technológie, mechatroniku, digitalizáciu a programovanie takzvaných digitálnych dvojčiat.

SimRod tím
Foto - Zdroj: Siemens (https://new.siemens.com/sk/sk.html)

Aj vďaka úspechu projektu bolo podpísané memorandum o spolupráci medzi STU, Siemensom, prevádzkovateľom Slovakia Ring a spoločnosťou Mobility & Inovation zameranej na vývoj a výrobu elektroautobusov. Cieľom je vybudovať spoločné moderné výskumno-vývojové pracovisko Smart Mobility Lab, kde chcú spolupracovať na výskume a vývoji inovatívnych dopravných prostriedkov, alternatívnych pohonov a progresívnych konštrukciách dopravných prostriedkov. Podľa slov Vladimíra Slezáka, generálneho riaditeľa spoločnosti Siemens s. r. o., „Budúcnosť Slovenska dnes viac ako kedykoľvek v minulosti závisí od toho, ako sa dokážeme od priemyselnej výroby posunúť k ekonomickým aktivitám s vyššou pridanou hodnotou a ako budeme vedieť vzdelávať a udržiavať talentovaných ľudí. Naša spolupráca na vývoji autonómneho vozidla a snaha o vznik vývojového centra pre inteligentné autonómne technológie reaguje na obidve tieto potreby – podporuje posun k vedomostnej ekonomike a vytvára predpoklady, aby nám talentovaní ľudia neodchádzali do zahraničia“.

Cieľom ďalšieho spoločného výskumu a vývoja v rámci tejto spolupráce je integrovať nové autonómne prvky do vývoja ultraľahkého plne kompozitného elektrického autobusu a umožniť mu v budúcnosti zvládnuť samostatnú autonómnu jazdu v mestskej premávke. V súčasnosti sa už pripravuje výroba prvých prototypov týchto elektrických autobusov, ktoré budú spĺňať všetky právne a technické požiadavky potrebné pre umiestnenie na európskom trhu.

Zdroje:

https://new.siemens.com/sk/sk.html

https://www.stuba.sk/

Podobné články

Vytlačí trolejové vedenia nový systém dynamického bezdrôtového nabíjania?

Vytlačí trolejové vedenia nový systém dynamického bezdrôtového nabíjania?

24. júna 2022

Pojem wireless charging alebo taktiež na Slovensku ustálený pojem bezdrôtové nabíjanie je dennou súčasťou mnohých užívateľov mobilných telefónov. Priložíte telefón na nabíjaciu plochu a začne...

#elektromobilita #investície #IVECO #Taliansko #výskum a vývoj #wireless charging

Budú robotické taxíky čoskoro bežnou súčasťou nášho života?

Budú robotické taxíky čoskoro bežnou súčasťou nášho života?

27. februára 2021

Robotické taxíky ako skupina autonómnych dopravných prostriedkov si vo svete získavajú čoraz väčšiu pozornosť. Okrem presvedčenia, že tieto vozidlá dokážu zvýšiť bezpečnosť na cestách, umožnia ľuďom cestovať efektívnejšie a ekologickejšie.

#autonómne vozidlá #elektromobilita #mobilita ako služba (MaaS) #testovanie

Vodík a jeho miesto v budúcnosti dopravy

Vodík a jeho miesto v budúcnosti dopravy

27. februára 2021

Prínosy k dekarbonizácii sú dôvod, pre ktorý sa oplatí skúmať, ako ho efektívne vyrábať a bezpečne skladovať a prepravovať. Výsledky práce vedcov zužitkujú v inováciách aj firmy na Slovensku.

#alternatívne pohony #dekarbonizácia #nákladná doprava #stratégie #vodík